Ruska spisateljica i dramaturg Ljudmila Petruševska počela je svoju karijeru pisanjem i postavljanjem drama, koje je sovjetska vlada često cenzurisala i nakon perestrojke, objavila je niz dobro cenjenih proznih dela. Smatra se jednom od vodećih živih književnih ličnosti Rusije koju porede sa Čehovom i Solženjicinom. Njeni radovi su osvojili niz priznanja, uključujući Rusku Bukerovu nagradu, Puškinovu nagradu i Svetsku nagradu za fantaziju.
Petruševska je rođena u Moskvi, u velelepnom hotelu Metropol preko puta Kremlja. Odrasla je u porodici boljševičkih intelektualaca. Tu je živela sa porodicom do 1941. godine, kada je njen otac proglašen državnim neprijateljem, napustio je Ljudmilu i njenu majku. Petruševska pripoveda o mučnom ranom detinjstvu kada je stekla i nadimak „Moskovska šibica“. Lutala je ulicama poput mlade Edit Pjaf, pevajući za milostinju i živeći po svojoj pameti poput Olivera Tvista, male figure daleko od visine koje će dostići kao međunarodno proslavljena spisateljica.

Sa devet godina, Petruševska i njena majka vratile su se u Moskvu. Ljudmila Petruševska pohađala je Moskovski državni univerzitet, na kojem je diplomirala novinarstvo. „Spisateljski talenat Ljudmile Petruševske na granici je natprirodnog.“ - napisao je The New York Times Book Review.
Od kasnih osamdesetih njene drame, priče i romani objavljeni su na više od 30 jezika. Godine 2003. dobila je Puškinovu nagradu za rusku književnost Fondacije Alfred Toepfer u Nemačkoj. Nagrađena je Ruskom državnom nagradom za umetnost (2004), nagradom Stanislavski (2005) i nagradom Trijumf (2006).
Oteti. Istorija zločina
Alina i Maša, dve mlade studentkinje, leže u bolnici očekujući porođaj. Alina želi da svoje dete da na usvajanje. Maša jedva čeka da postane majka i ode sa mužem, diplomatom, da radi u inostranstvu. Nakon što Maša umre na porođaju, Alina menja narukvice na rukama novorođenih dečaka kako bi svome sinu obezbedila bolji život.
A onda, u zločinačkoj tragediji, bolničari koji kradu bebe i daju ih na usvajanje slažu Alinu da joj je sin umro, ali joj ne govore da su pre toga ponovo zamenili decu. U međuvremenu, Mašin muž Sergej, čiji posao visi o koncu jer nameštenje zahteva bračni par, nudi Alini da glumi njegovu suprugu kako bi mogao da napusti Sovjetski Savez i živi slobodno.
Kroz ove, ali i brojne druge peripetije Ljudmila Petruševska gradi svoje remek-delo i donosi nam priču koja je delom tradicionalna porodična drama, a delom burleskna društvena satira sa zapletom koji podseća na bolivudsku sapunicu. Gradeći roman od vinjeta kroz koje provejavaju brojni neobični a prepoznatljivi likovi, Petruševska je napisala himnu majčinstvu u kojoj svako, i kriminalac i žrtva, zaslužuje saosećanje i razumevanje.
Pročitajte i
-
Intervjui Intervju: Goran Milašinović 'Mislim da i u onom čamcu kojim se poslednji put ide preko mitske reke Lete u večni podzemni svet ljubav ima svoju šansu'
-
Priče Jesenje popodne, čaj, ćebence i ove knjige Naravno da volim jesen! Omiljeni trenutak ovog godišnjeg doba mi je jesenje popodne dok kiša dobuje po prozorima, a ja ne moram biti napolju.
-
Trendovi Posljednji poziv za knjiško bjekstvo: ne propusti najbolju ponudu 2023. godine Od 24. do 27. studenog pripremili smo vam popust kojem nećete moći odoljeti. Knjižnica Bookmate s najnovijim naslovima za samo 55,99 eura za godinu dana
-
Trendovi Magični vikend sniženja Iskoristite 40% popusta na godišnju Bookmate pretplatu