Domeniko Starnone se u svojim romanima bavi ljudskim odnosima u savremenom svetu, svetu u kojem ništa nije sigurno. Ono što je posebno zanimljivo kod ovog autora jeste činjenica da ga povezuju sa planetarno popularnom italijanskom spisateljicom, Elenom Ferante, a u nastavku možete pročitati i zašto.
Igrom slučaja Starnone je oženjen Anitom Raja koja se bavi književnim prevođenjem i koja je identifikovana kao čuvena Elena Ferante od strane novinara Klaudija Gati što je izazvalo ogroman bes među obožavateljima ove spisateljice. Gati je svoje sumnje opravdao praćenjem toka finansija i povezivanjem izdavača knjiga Feranteove kao i knjige „Pertle“ koju je napisao Starnone.
Međutim, književni tragovi su zapravo mogući ključ razrešenja ove misterije. Naime čitaoci blisko povezuju knjige ova dva autora. „Dani napuštenosti“ i „Pertle“ zapravo imaju isti zaplet – muž napušta suprugu i decu zbog mlađe žene. Iako priče odlaze u različitim pravcima i imaju potpuno različit stil pripovedanja došlo se do zaključka da su „Pertle“ svojevrsni nastavak Eleninog romana. Kada su Domenika novinari upitali za očiglednu simbiozu ova dva romana on je negirao bilo kakvu sličnost i povezanost. „Ja imam ironičan stav prema pisanju. Ne smatram to svetinjom dok za Elenu Ferante mogu reći da je prava propovednica pisane reči.“

Već skoro čitavu deceniju kruže glasine o italijanskom paru i po izjavama poznatog pisca može se zaključiti da je time vidno iziritiran. „Gospođa Ferante nije jedina na svetu koja je pisala o ostavljenim ženama. A recimo da moja žena i ja jesmo Ferante – zar zaista mislite da u ovako maloj bari kao što je Italija mi ne bismo iskoristili sve svoje mogućnosti i da bismo se i dalje krili u senci?“
Koliko god intrigantno i zanimljivo delovalo po mom mišljenju je apsolutno nefer porediti ova dva autora na ovaj način. Nebitno je ko je ko već je bitno ono što stvaraju. Zar i u svetu književnosti moraju da se provlače tračevi i intrige? Domeniko Starnone je fenomenalan pisac i njegove knjige su pune života. On opisuje obične ljude, obične živote i raščlanjava svoje likove deo po deo dok ih potpuno ne ogoli pred čitaocima. Njegovo pisanje izaziva nelagodu, jer često u njemu možete prepoznati sebe, neku svoju osobinu ili pak nekoga iz svog okruženja. Čini da se postidite, pred njim pocrvenite i ono što biste možda rekli jednostavno prećutite.
Na Bookmate platformi možete pronaći njegovu knjigu „Tajna“ koja se čita u jednom dahu, a Laguna će nas uskoro obradovati i novim naslovom pod imenom „Šala“.
Stoga ukoliko još uvek niste upoznali ovog napuljskog genija sada je prava prilika, jer ovakve priče se savršeno slažu uz jesen koja nam uskoro stiže. Sumorno vreme voli sumorne sudbine, zar ne?
Pročitajte i
-
kolumne Čovek po imenu Bakman, za sve uznemirene ljude Pitko, vedro i iskreno Bakman me je u svakoj svojoj knjizi vodio putem upoznavanja suštine i skrivene dobrote kod ljudi
-
Knjige Najčitanije i najslušanije knjige na Bookmate servisu u 2023. godini Deca zla Miodraga Majića, Priča završava s nama Colleen Hoover i Uhvati zeca Lane Bastašić su knjige koje ste najviše voleli i čitali u godini koja odlazi
-
Priče Jesenje popodne, čaj, ćebence i ove knjige Naravno da volim jesen! Omiljeni trenutak ovog godišnjeg doba mi je jesenje popodne dok kiša dobuje po prozorima, a ja ne moram biti napolju.
-
Trendovi Posljednji poziv za knjiško bjekstvo: ne propusti najbolju ponudu 2023. godine Od 24. do 27. studenog pripremili smo vam popust kojem nećete moći odoljeti. Knjižnica Bookmate s najnovijim naslovima za samo 55,99 eura za godinu dana