Majkama često nije lako, ni u životu ni u fikciji, ali je singl mamama još teže – žongliranje sa bivšim, poslom, novcem, vremenom, porodicom, prijateljima i svim ostalim s*anjima koja vam život svakodnevno servira.
U književnosti, samohrane majke često se ubacuju u kalupe – ludače; ledene, nezainteresovane udavače; seksom zaluđene nimfomanke; svetice koje se nesebično žrtvuju za druge; umorne, isceđene utvare… Retko kada naiđete na srećnu, uspešnu i posvećenu majku… mada, kapiram da takav lik nije inspirativan. Ako već nema ludaču bez filtera, onda je neki „fikus“ koji se s vremena na vreme pojavi na stranici knjige mnogo lakši za „održavanje“.
“U fikciji, kao i u životu, postoji podela singl mama na one dobre i one loše, junakinja romana Džejmsa Kejna je savršeno otelotvorenje prve kategorije”
Elem, evo nekih mama iz svetske književnosti, bez obzira na to u koju kategoriju upadaju, koje su mi na ovaj ili onaj način zagolicale maštu i učinile da ih zapamtim.
Medeja
Možda Euripidova priča o veštici koja ubija svoju decu kada je muž napusti zbog princeze nije najbolji način da se počne lista, ali ima nečeg u priči o snažnoj, moćnoj i dominantnoj protagonistkinji koja preuzima kontrolu na svojim životom i koja se, na neki način, provlači nekažnjeno – beži u kočijama boga Helija sa telima svojih sinova. Ni Jason tu nije cvećka, da se razumemo. Daleko od toga. Osim što se besramno penje po društvenoj lestvici i menja ženu za bogatiji model, on joj još isto tako besramno trlja ranu u so predloživši Medeji da ostane kao ljubavnica. Nema ničeg goreg od prezrene žene je lekcija koju bi trebalo zapamtiti.

Mis Dašvud
Gospoda Dašvud, majka Elenor i Merijen Dašvud, junakinja meni drugog omiljenog romana Džejn Ostin „Razum i osećajnost“ je jedna od onih bezličnih udovica kakvih ima koliko hoćete u romanima. Ono što me je uvek intrigiralo je što sam je stalno doživljavala kao neku staricu. Ona zapravo ima 40 godina, tri manje od mene. I odrasle ćerke. I jedini cilj joj je, kao i drugim majkama iz romana Džejn Ostin, da ih uda i onda čuva unučiće. Sa 40?!

Mama
Majka junakinja romana Luize Mej Olkot „Male žene“ je oličenje mame-svetice. Iako ona tehnički nije samohrana – otac je u ratu – nekako je on uvek bio druga, treća…deseta violina u celoj priči. Onaj iskupljujući momenat kod Mame je kada priznaje Džo da je i ona kao mlada bila isto tako usijane glave i tvrdoglava i odlučna, ali da je naučila da kontroliše svoj bes. Ta kontrola i taj treptaj živosti i nestašluka su ono što je čini toliko životnom.
Mildred Pirs
Pošto smo već utvrdili da u fikciji kao i u životu postoji podela singl mama na one „dobre“ (preduzimljive, posvećene, po mogućstvu udovice, bez vanbračne dece) i one „loše“ (promiskuitetne, prodorne, žene koje se nikome ne izvinjavaju), junakinja istoimenog romana Džejmsa Kejna je savršeno otelotvorenje prve kategorije. Čvrsta ali nežna, žena koja se ruši pod pritiskom sebične, razmažene ćerke. Mildred je istovremeno i vrlo životna i puna mana i bezgrešna, a njena materinska snaga je hipnotišuća.

Dalva
Junakinja istoimenog romana Džima Harisona je, kako joj i ime samo kaže, svetlost koja iznutra obasjava ovaj, meni verovatno najdraži roman najdražeg pisca. Pošto je zatrudnela kao tinejdžerka, dete je morala da da na usvajanje i provodi ceo život tražeči svog sina, menjajući muškarce, čeznući za ocem svog deteta. Predivan portret žene koja ne pristaje da živi po tuđim pravilima.
Fiona Bruer
Nik Hornbi je u svom romanu „Sve o dečaku“ na dirljiv i saosećajan način predstavio sve muke i pritiske samohranog roditelja koji se povrh svega bori sa hroničnom depresijom. Biti majka, nije dovoljno, majčinstvo nije dovoljno… ništa nije dovoljno.
“Petogodišnji Džek priča priču o ljubavi majke i sina koja će ih „hraniti“ i štititi dok pokušavaju da pobegnu od čoveka koji je oteo i silovao njegovu mamu.”
Mama
„Soba“ Eme Donahju je ultimativna priča o preživljavanju i majčinskom instinktu (onoj neuhvatljivoj, neobjašnjivoj stvari za koju ne verujete da postoji sve dok ne dobijete dete). Petogodišnji Džek priča priču o ljubavi majke i sina koja će ih „hraniti“ i štititi dok pokušavaju da pobegnu od čoveka koji je oteo i silovao njegovu mamu i drži ih zarobljene u sobi.
Mija Varen
Udaljena, enigmatična, intuitivna, empatična, suverzivni posmatrač i slušalac. Sve to je fascinantna majka junakinje romana „Na sve strane mali požari“ Selet Ing. Umetnica i lutalica, Mija je varnica koja izaziva požar.