Elena Ferrante: Genijalna prijateljica - napuljska tetralogija
Jedna od najvećih književnih senzacija u posljednjih nekoliko godina oduševila je čitatelje diljem svijeta praćenjem pedesetogodišnjeg prijateljstva Elene Greco i Line Cerullo od vremena poratnog Napulja pa sve do danas. Ferrante je objavila četiri knjige iz te serije: Genijalna prijateljica, Priča o novom prezimenu, Priča o onima koji bježe i onima koji ostaju i Priča o izgubljenom djetetu.

Osim što nam donosi životne priče dviju prijateljica čiji su karakteri posve drugačiji, no koje gaje iznimnu ljubav i poštovanje jedna za drugu, opisi koje Ferrante nudi toliko su detaljni da gotovo možete zamisliti kako šećete Napuljem. Štoviše, brojni turisti i čine to te su krenuli stopama Line i Elene. Ferrante imenuje svaki kutak na kojem se događaju životi njezinih junakinja zbog čega ne možete pogriješiti s pronalaskom mjesta gdje kupuju namirnice ili gdje su pošle u traženje vjenčanice. Osim toga, autorica dočarava pravo napuljsko ozračje, njegove životne trenutke i sve ono što Napulj čini toliko posebnim. Ukratko, pred vama je na ovim stranicama impresivno oslikano društvo Napulja.
Elizabeth Gilbert: Jedi, moli, voli
Dakako, u ovom je popisu nezaobilazna uspješnica Elizabeth Gilbert prema kojoj je snimljen i istoimeni film s Julijom Roberts u glavnoj ulozi. Knjiga koja je inspirirala mnoge žene, pa tako i mene. Upravo je Italija prva Elizabethina postaja na putu potrage za samom sobom. Čitajući ovu meni omiljenu knjigu zamišljala sam se kako i sama odlazim u tu čarobnu zemlju u kojoj se govori jezikom ljubavi, kako bih usavršila svoj govorni talijanski i kako bih se upisala na neku od radionica spremanja talijanskih jela i delicija.

I upravo će vam to pružiti ova knjiga: osjećaj kao da s Elizabeth isprobavate nova jela, učite talijanski jezik i upoznajete nove ljude dok šećete gradovima punima povijesti i kulture. Osim toga, knjiga šalje snažnu poruku svim ženama koje su uljuljkane u svojoj svakodnevici i nezadovoljne partnerskim ili bilo kojim drugim odnosima da se trgnu i učine ono što su oduvijek željele. Put u Italiju, čak i s vrlo ograničenim budžetom, može biti odskočna daska.
E.M. Foster: Soba s pogledom
Za ljubitelje starog šarma kasnog 19. i ranog 20. stoljeća, pomalo nalik na romane Jane Austen, tu je knjiga Edwarda Morgana Fostera, britanskog romanopisca i esejista kojeg se najviše pamti po propitkivanju klasnih spona i razlika u društvu.

U ovom romanu pratimo engleske turiste koji su došli na odmor u Italiju. Djevojka Lucy sa svojom pratnjom boravi u Firenci, no nezadovoljna je smještajem u sobi bez pogleda na rijeku Arno. Dvojica pripadnika građanske klase, gospodin Emerson i njegov sin George, rado im ustupaju svoju sobu koja ima pogled. Dakako, Lucy i George se zaljubljuju, no Lucy ima zaručnika Cecila koji je čeka u Engleskoj. Iako na prvi pogled to zvuči poput sapunice, Emerson je toliko vješto napisao ovaj roman da ga nećete moći ispuniti iz ruku. Okosnica ovog romana je ljubavna tema, autor propitkuje i brojne druge životne vrijednosti: samostalnost, konvencije, predrasude prema ljudima nižeg društvenog statusa, traženje samog sebe… Iznimno je opisao ljudske karaktere, a sve to u okrilju čarobne Toskane. Njezini nepregledni zeleni krajolici, kao i zvukovi zvona s firentinske katedrale, šetnje kraj rijeke Arno ili Piazzom della Signoria, kao i posjet gradiću Fiesole dat će vam osjećaj kao da koračate ovom mnogima najljepšom talijanskom regijom.
Dan Brown: Anđeli i demoni – svi putevi vode u Rim
„Anđeli i demoni“ je prva knjiga Dana Browna u seriji o fascinantnom profesoru religiozne ikonografije s Harvarda po imenu Robert Langdon i nevjerojatnim teorijama zavjere unutar Katoličke crkve.

Većina radnje u knjizi odvija se u Rimu i Vatikanu. Iako se naizgled radi o brzopoteznom trileru fokusiranom na Langdonove pokušaje da otkrije tko vuče glavne „poteze“ unutar Illuminata i koliko njihov utjecaj daleko seže, glavne teme ove „napetice“ su religija nasuprot znanosti, skepticizam prema vjeri i otkrivanje moćnih ljudi i institucija. S knjigom ćete detaljno prošetati trgom Svetog Petra i Bazilikom u Vatikanu, kao i živahnom piazzom Navona, zatim renesansnom crkvom Santa Maria del Popolo, baroknom crkvom Santa Maria della Vittoria i rimskim Panteonom. Knjiga će vam doslovno poslužiti kao najbolji vodič. Nećete propustiti upoznati i Sikstinsku kapelu gdje se ponekad čeka i satima za ulazak. Sretan put.
Marina Fiorato: Puhač stakla s Murana
Otputujmo u Veneciju, na otočić Murano i u umijeće puhanja stakla. Jer Venecija 1681. ima nešto vrijednije od zlata – staklo. Dobro je to čuvana tajna pa Vijeće desetorice određuje život puhača koji žive na Muranu. Tajnu kako se radi staklo mnogi bi voljeli znati i imati, a najbolji majstor Corradino Manin stavit će sve na kocku ne bi li zaštitio svoju jedinicu. Prodat će svoje znanje i dušu francuskom Kralju Suncu. To je jedna priča, a druga je ona Nore Manin koja živi u Londonu sve dok ne odluči saznati kako su živjeli njezini preci jer ona je iz loze Manina. U želji da sazna povijest obitelji, ali i stakla naći će se u vrtlogu tajni.

Marina Fiorato proslavila se s zgodnim romanima u kojima živi neki djelići Italije i u kojima se isprepliću tajne.