Ove godine se navršava čitav vek od kada je najpoznatija spisateljica svih vremena, Agata Kristi, objavila knjigu Ubistvo na linkovima. Ovo je roman u kojem se pojavljuje i penzionisani detektiv Herkul Poaro koji putuje van Engleske da bi rešio zločin. Ove godine sam ponovo pročitala ovaj roman, ali čitala sam ovog leta i druge romane sa Poaroom u glavnoj ulozi.
Jedan od najpoznatijih detektiva u celoj fikciji, nastao je 1916. godine kada je 26-godišnja Agata Kristi napisala prvi roman Misteriozna afera u Stajlsu.
Herkul Poaro je svetski poznati, brkati belgijski privatni detektiv, neprevaziđen u svojoj inteligenciji i razumevanju kriminalnog uma, poštovan i kome se dive policijske snage i šefovi država širom sveta. Od svog nastanka pre više od 100 godina, Poaro je ukrao srca i umove publike od Azerbejdžana do Vijetnama, a njegovi slavni slučajevi zabeleženi su u 33 originalna romana i preko 50 kratkih priča.
Herkul Poaro
Poaro je u romanima opisan kao čovek visok 5 stopa i 4 inča, sa glavom u obliku jajeta, često nagnutu na jednu stranu, i oči koje sijaju zeleno kada je uzbuđen. Ima crnu kosu i poznato je da koristi farbu. Ekscentričan, komičan, oblači se veoma precizno i izuzetno je ponosan na svoj izgled i lakovane cipele. Možda su još poznatiji od njega samog, njegovi brkovi. Luksuzni, veličanstveni, ogromni, voštani crni brkovi koje sam posvećeno neguje. On je jednostavno takav. Voli red, da su knjige poređane po visini, gnuša se prašine i prljavštine, favorizuje zatvoreni prostor, pre svega centralno grejanje zimi.
“Ako se jede u pet sati, ne pristupa se večeri sa odgovarajućim kvalitetom želudačnih sokova. A večera je, da se podsetimo, vrhunski obrok u danu!” Herkul Poaro
Engleske navike i humor ne može da razume, ali odlično govori engleski. Ima veliki ego i naljuti se kad ga ne prepoznaju. Voli novac, ima šofera koji vozi njegov Messaro Gratz, luksuzni automobile.
Po zanimanju, Poaro je detektiv, nekadašnji pripadnik belgijske policije. U Englesku je došao 1916. kao izbeglica tokom Prvog svetskog rata. Nastanjuje se u Stajlzu gde dobija priliku da reši svoj prvi slučaj. Poslednji roman u kojem se pojavio je Zavesa, napisan tokom Drugog svetskog rata, a objavljen 1975. godine, neposredno pred srmt Agate Kristi.

Možda je manje poznat podatak da je Agata Kristi prezirala Poaroa do 1960-ih i želela je da ga ubije, iako je on sasvim sigurno, njena najveća kreacija. Za čitaoce, sreća okolnost je ta što je čekala da objavi roman Zavesa, koji se smatra jednim od njenih najzanimljivijih roma. Zanimljiva stvar se desila sa smrću lika Poaroa, kada je Njujork Tajms njegovu čitulju stavio na naslovnu stranu. To je bio prvi put da je Tajms hvalio izmišljenog lika.
Čitaoci ga obožavaju i pored njegove arogancije, jer veoma uspešno rešava zločine. U kratkim pričama spominje se jedan zločin koji nije mogao da reši kao belgijski detektiv. Iako je jedini kojeg krasi genijalnost njegovih „malih sivih ćelija“ i superiornost mozga. Iako veruje da se zločin ne rešava samo na osnovu dokaza, on nije iznad njuškanja u ličnim stvarima drugih, poznato je da sluša na vratima, krije se iza zavesa, pa čak i kopa po fiokama u kojima je žensko donje rublje.
“Moje je duboko uverenje da ako možete da navedete osobu da razgovara sa vama dovoljno dugo, o bilo kojoj temi, pre ili kasnije, ona će se odati.” Herkul Poaro
Kristijeva je svoje romane smeštala u Engleskoj ili u inostranstvu. Često su ga ostali junaci romana smatrali komičnim zbog njegovog izgleda i podcenjivali njegov talenat.
U mnogim romanima, a posebno u njegovom prvom i poslednjem, pojavljuje se njegov prijatelj kapetan Artur Hejstings. Hejstings teži da pomogne detektivu svojim obično potpuno netačnim pretpostavkama, koje Poaroa dovode do istine.
Hejstings nas direktno stavlja na pozornicu prvog romana Misteriozna afera u Stajlsu, gde smo obavešteni da je „kao detektiv, Poaroov njuh bio izvanredan“. Dok neki detektivi njuškaju po podu u potrazi za tragovima, Poaro koristi psihologiju i svoje opsežno znanje o ljudskoj prirodi da otkrije kriminalce. Za Poaroa je najveći metod ili oruđe u rešavanju zločina korišćenje “sivih ćelija” mozga. On se ruga metodama kao što su ispitivanje otisaka stopala, sakupljanje pepela od cigareta, traženje tragova pomoću lupe ili uzimanje otisaka prstiju. Kaže da se svaki zločin može rešiti jednostavnim postavljanjem delova slagalice ispravno. On je detektiv iz fotelje– mora jednostavno da ”sedi mirno u fotelji i razmišlja”. On će naravno uzeti u obzir fizičke dokaze, ali češće koristi kombinaciju reda i metode njegovih malih sivih ćelija. Poaroovi slučajevi se uvek završavaju tipičnim, dramatičnim raspletom, posle čega je zadovoljen i Poaroov ego potvrđujući svima da je on zaista „najveći um Evrope“.
“Mozak, male sive ćelije na koje se mora osloniti. Istinu treba tražiti u sebi - ne spolja.” Herkup Poaro
„Ja, koji trenutno imam nesumnjivo najbolji mozak u Evropi, mogu sebi priuštiti da budem velikodušan!“ Herkul Poaro
Često u romanima srećemo i lik gospođe Arijadne Oliver, koju su mnogi shvatili kao poluautobiografsku karikaturu Agate Kristi. Gospođa Oliver je pisac misterija, koja ima poznatog stranog detektiva. Poput Poaroa, ona ima sklonost da se nađe u situacijama u kojima se dešavaju ubistva i često ga poziva da joj pomogne da ih reši.
Pored dva, gore pomenuta lika, njegovi saveznici u rešavanju zločina su i inspector Džejms Džep, pukovnik Džoni Rejs, nadzornik Bert Spens, dr Džon Stilingflit…
Jedan od meni omiljenih romana je Ubistvo u Orijent ekspresu, Smrt na Nilu…
Godine 1989. Bi-Bi-Si je počeo sa snimanjem filmova Poaro u kojem glavnu ulogu nosi Dejvid Suše koji predstavlja suštinskog Poaroa.
Profil Herkula Poaroa
STAROST: Nepoznato u trenutku smrti
ROĐEN: Belgija
MESTO GDE JE UMRO: Stiles Court, Essek, Engleska
BRAČNI STATUS: Nikad oženjen, bio je strasno vezan za groficu Veru Rosakoff
ZANIMANJE: Privatni detektiv, sa sedištem u Londonu, Engleska
REZIDENCIJA: 28 Vhitehaven Mansions, London (56B u TV seriji)
TELEFON: Trafalgar 8137
SEKRETARICA: Felisiti Lemon
Knjige Agate Kristi su prevedene na 103 jezika i objavljene u više od dve milijarde primeraka.
Pročitajte i
-
Priče Upoznajte glavne junake romana Gordost i predrasude Kad uzmemo roman u ruke upoznajemo se i sa glavnim likovima koji nas vode kroz priču. Nekad su antipatični, a često bismo se sa mnogima družili. Danas vas upoznajemo sa fiktivnim likovima koje je stvorila Džejn Ostin
-
Intervjui Dr Irena Đorđević, psihijatar Sa Dr Đorđević razgovaramo o književnim likovima, zašto nas privlače negativci i zašto je važno da čitamo o herojima, te otkrivamo u čemu je magija Ane Karenjine, Herkula Poaroa ili Dorijana Greja